FAQ

Jak wygląda sesja terapii poprzez ruch i ciało? Czy jest to forma dla mnie? Nie umiem tańczyć. 

Terapia poprzez ruch i ciało jest dla wszystkich bez ograniczeń fizycznych. Swoją ofertę kieruję głównie do zmęczonych mam, a także kobiet starających się o dziecko. 
Nie musisz umieć tańczyć :) Nie oceniam twojej techniki. Sama poruszam się czasami tak, że dla nieznanego obserwatora mogłoby to się wydawać "dziwne", ale to jest tylko w naszych głowach. Liczy się podążanie za wewnętrznym impulsem. 
Podczas sesji uwzględniane są Twoje możliwości psychofizyczne. Wyznaję zasadę ISO - zaczynamy na tym samym poziomie pobudzenia, jesteśmy tu i teraz, tak jak ty się czujesz. 
Jeżeli nie wiesz, czy jest to forma dla Ciebie napisz do mnie lub zadzwoń. Możesz też umówić się na 1 konsultacje terapii tańcem i ruchem, bez ryzyka że musisz kontynuować. 

Przykładowy schemat spotkań:
1. Przywitanie, rundka werbalna - z czym jesteś. MaŁa rozgrzewka. 
2. Strukturalizacja/rytmizacja - ćwiczenia ukierunkowane na konkretny temat 
3. Uwrażliwienie - ukierunkowanie uważności na procesy wewnętrzne 
4. Relaksacja - refleksja i zatrzymanie 
5. Aktywizacja - powrót do działania, do normalnego poziomu, zakończenie i omówienie pracy 

 

Dlaczego 50 min to za mało na poznanie całego funkcjonowania małego człowieka?

Możliwe jest  poznanie całej historii życia Twojego dziecka w 50 minut? Absolutnie nie!
Zawsze powtarzam Rodzicom, że psycholog to nie lekarz wystawiający receptę na leki na przeziębienie. Oczywiście nie ujmując niczego lekarzom, którzy też poświęcili mnóstwo czasu na swoje kształcenie. 
Jak sam wiesz, psychika ludzka jest niesamowicie skomplikowana. Wracając do analogii lekarskiej - Umysł wpływa na ciało, ciało na umysł. I dzieje się jeszcze mnóstwo innych niesamowitych rzeczy. Tyle czynników ma wpływ na zachowanie i samopoczucie! 
Oprócz tego, istotna jest dla mnie kwestia rzetelności mojej pracy. Czasami jedna wizyta może wystarczyć na omówienie niepokojących Ciebie kwestii, jednak często zachęcam Ciebie do kolejnej konsultacji, w celu pogłębienia wywiadu lub obserwacji dziecka w gabinecie. Możliwe, że chciałabym poznać opinie wychowawców ze szkoły, czy przedszkola albo porozmawiać z innymi członkami rodziny, aby bliżej przyjrzeć się problemowi. To tylko od Ciebie zależy, jaka będzie Twoja gotowość do zmiany. Jeżeli mi pozwolisz, przeprowadzę Ciebie i Twoje dziecko przez tę drogę. 

Jeżeli zgłaszałaś się z chęcią wsparcia rodzicielskiego cykl spotkań przykładowo może wyglądać tak:
1 konsultacja wstępna - wywiad rozwojowy, omówienie problemu, wstępne zalecenia
2 konsultacja - pogłębienie wywiadu lub/i obserwacja dziecka w gabinecie 
3 konsultacja - podsumowanie, kolejne zalecenia, kontynuacja wsparcia lub zakończenie 

W przypadku krótko-/długoterminowego wsparcia dzieci i nastolatków schemat wygląda inaczej i zmienia się w zależności od indywidualnego przypadku. 

1 konsultacja wstępna - wywiad rozwojowy, omówienie problemu, wstępne zalecenia.
2 konsultacja - pogłębienie wywiadu lub/i obserwacja dziecka w gabinecie/ rozmowa z dzieckiem/nastolatkiem
3 konsultacja - podsumowanie lub i rozpoczęcie wsparcia dziecka/nastolatka
4 konsultacja ......... 
5 konsultacja ..... 
(....) tyle, ile potrzeba. 

Jak wygląda pierwsza konsultacja? Czy jest się czego bać? 

Na początku każdego spotkania wyjaśniam, jak będzie przebiegać wizyta tzn. zaczynam od zadania pytania:
Co Panią/Pana skłoniło do umówienia się na konsultacje, czy inaczej - jaki jest bezpośredni powód przyjścia do mnie? 
Przez pierwsze minuty daje dużo przestrzeni na swobodną wypowiedź, ale też momentami łagodnie zatrzymuję i dopytuje o pewne wątki Nie musisz więc mieć ułożonej skrupulatnie wypowiedzi, ale warto przemyśleć, co Ciebie niepokoi w zachowaniu dziecka, o co chcesz zapytać (dobrze jest też wziąć ze sobą kartkę i długopis i notować podczas wizyty - łatwiej zapamiętać jak będzie to zapisywane przez Ciebie niż przeze mnie - pamięć ciała, kwestia pisma i skrótów myślowych). 

Następnie przechodzę do nieporuszonych jeszcze przez Ciebie elementów (kwestionariusza wywiadu). 

W zależności od poruszanego tematu, wspólnie zastanawiamy się nad kolejnymi krokami, czasami sugeruje konsultacje ze specjalistami z innych dziedzin np. z pediatrą, fizjoterapeutą, terapeutą karmienia czy lekarzem psychiatrą. Kluczowa jest tutaj współpraca między specjalistami. 

Jak przygotować się do pierwszej konsultacji, dotyczącej dziecka lub młodzieży?

Na pierwszą, wstępną konsultację serdecznie zapraszam wyłącznie Rodzica lub Rodziców, bez obecności dziecka niezależnie od jego wieku, w celu przeprowadzenia wywiadu rozwojowego. 

*Drogi Rodzicu, jeśli nie masz możliwości zostawienia swojego dziecka lub chciałbyś przyjść z drugim opiekunem na pierwszą wizytę, pamiętaj, że konsultacja będzie wtedy podzielona. Najpierw porozmawiamy razem w gabinecie, a po chwili poproszę jednego z Was, by udał się do poczekalni z dzieckiem. Nikt nie lubi, gdy rozmawia się o nim w jego obecności, zwłaszcza gdy rodzic dzieli się swoimi obawami. Dlatego przyjmuję zasadę, że nie omawiamy wszystkich kwestii w obecności dziecka. 

Proszę, przygotuj do poczekalni coś do picia, jedzenia oraz ciche zabawki, aby Twoje dziecko mogło zaspokoić swoje potrzeby związane z głodem i zabawą.

Jeśli masz dokumentację dotyczącą dziecka (taką jak: dokumenty medyczne, opinie z przedszkola, szkoły lub poradni), przynieś ze sobą kopie na nasze spotkanie lub/i wyślij mailem na kontakt@malapp.pl. Nie będę miała czasu, aby się z nią zapoznać szczegółowo podczas pierwszej konsultacji (chyba, że wyślesz maila przed), ponieważ skoncentruję się na uzyskaniu jak największej liczby informacji z naszej rozmowy oraz interakcji niewerbalnych. Jednak na drugiej konsultacji na pewno będziemy mogli bardziej wnikliwie omówić wywiad oraz zastanowić się nad konkretnymi działaniami, które warto podjąć.

Jestem tu dla Ciebie

Regulamin Sklepu

Regulamin Konsultacji/Terapii

Standardy Ochrony Małoletnich

Polityka Prywatności

UMÓW WIZYTĘ